UYKUSUZLUK

Uyku ile ilgili en yaygın problem uykusuzluktur. Bu problemin uzun süre devam etmesi kişinin bütün hayatını etkiler. Uykusuzluk uyku süresiyle ilgili bir problem değildir. Daha ziyade uykunun kalitesiyle ilgilidir. Uyku süresi kişiden kişiye farklılık arz eder. Her yaş kuşağının uyku süresi değişiklik gösterir. Yaşlılar daha az uyurlar. Önemli olan uyku sonrası bedensel ve zihinsel olarak kendimizi yaşadığımız hayata uyum açısından nasıl hissettiğimizdir. Eğer Yeterli Uyuyamıyorsanız Bunun Aşağıdaki Gibi Etkileri Olacaktır

  • Kendini gündüz saatlerinde uykusuz ve yorgun hissetme

  • Unutkanlık, dikkatini toplayamama ve birçok şeyi birbirine karıştırma

  • Kararsızlık ve çabuk kızma

  • Depresyon ve bunaltı

  • Kaza ve yaralanma tehlikesi geçirecek şekilde fonksiyon ve algılamada yavaşlama

Neler Olabilir
Yüksek sesle ve rahatsız edici şekilde horlama. Bu durum uyku apnesinin de (uykuda solunum durması) belirtisi olabilir. Tedavisi olan bir durumdur. Uyku kalitesini ölçen cihazlarla yapılan çalışmalardan sonuç alınmaktadır. Bu tedaviyi uygulayabilen merkezlerimiz yaygınlık kazanmaya başlamıştır. Tıp fakülteleri tercih edilebilir.

Uyku öncesi bacakta karıncalanma ve hareket edildiğinde geçme hissi kolay tedavi edilebilen uykusuzluk sorunlarındandır. Doktora müracaat ettiğinizde bu problemden kurtulabilirsiniz.

Gündüz saatlerinde yaşanan kısa ve ani uyku atakları.Kişinin bu ataklara karşı koyması neredeyse imkansızdır. Buna narkolepsi denilir. İlaçla tedavi edilebilen uyku problemlerindendir.

Dikkat:
Doktorunuz önermedikçe uyumak için ilaç almayın. Bu ilaçların kullanımı sebebiyle ortaya çıkabilecek sorunları yaşamadan da uykusuzluğun üstesinden gelebilirsiniz.